Risingshadow
Spekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Artikkelit
    • Tietoa meistä
    • Ota yhteyttä
    • Käyttöehdot
    • Tietosuojakäytännöt
    • Sivuston ylläpitäjät
    • Uutiskirje
    • English (EN)
  • Kirjat
    • Uutuuksia
    • Tulevat julkaisut
    • Hyllyissä tapahtuu
    • Kirjalistaushaku
    • Kirja-arviot
    • Tyylilajit
    • Lisää kirja
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • - Uusimmat viestit
    • - Uusimmat aiheet
    • - Kuumimmat aiheet
    • - Suosituimmat aiheet
    • - Haku
    • HAASTEET
    • - Lukuhaasteet
    • - Kirjavisa
  • Etusivu
  • Kirjat
  • Tom Clancy
  • Myrsky nousee

Myrsky nousee

Tom Clancy
Myrsky nousee - Tom Clancy
★ 7.84 / 12
1234536175819210

Alkuteos ilmestynyt 1986. Suomentanut Reima Uusitalo. Päällys: Osmo Omenamäki. Sidottu, kansipaperi.

Fundementalistiset muslimit räjäyttävät avainasemassa olevan neuvostoliittolaisen öljynjalostamon. Ennestäänkin rankka öljypula kehittyy katastrofaaliseksi, ja Neuvostoliitto havaitsee, ettei sillä ole valinnan varaa. Säilyttääkseen asemansa sen on saatava haltuunsa Persianlahden öljy. Samalla sen on keksittävä keino estää Atlantin liittoa kostamasta. Ja se keksitään: se on Punainen myrsky, uskalias neljän kuukauden toimintasuunnitelma, jonka tarkoituksena on horjuttaa Lännen tasapainoa ja luhistaa jo ennakolta kaikki vastarinnan mahdollisuudet. Jännitys kiristyy äärimmilleen – ja sitten romaani räjähtää täyteen Neuvostoliiton asevoimien ruhjovaa voimaa, kun ne vyöryvät Eurooppaan ja Pohjois-Atlantille. Länsi toteaa joutuneensa sotaan, josta uhkaa tulla ratkaisu kamppailuun koko maailman herruudesta.

Tulevaisuuden suursota – kolmas maailmansota – on täyttä todellisuutta amerikkalaisen sotapeli- ja tietokone-ekspertin toisessa romaanissa, joka lähes koko viime vuoden on ollut Yhdysvaltojen eniten myytyjä kirjoja. Myrsky nousee on ainutlaatuinen konventionaalisen sodan kuvaus, kuvaus hermojarepivistä taisteluista maalla, merellä ja ilmassa. Tässä kirjassa aseet puhuvat – mutta millaiset aseet!

”Loistavaa sotilaallista fantasiaa – ja aivan liian lähellä todellisuutta, jotta sitä voisi lukea rauhallisin mielin.” – Washington Post

Adlibris: tarkista saatavuus

ScifiJännitys
Julkaistu: 1987 (WSOY)
Alkuperäinen nimi: Red Storm Rising

Kirjan tilaus
Adlibris
BookOutlet
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Omassa pääkirjahyllyssäni

Käyttäjät lukeneet myös

22.11.63
★ 8.20 / 47
Ensimmäinen siirtokunta (Ensimmäinen siirtokunta -trilogia #1)
★ 8.20 / 114
Arthur Gordon Pymin selonteko
★ 8.10 / 22
Richard Bachman -kirjat 1: Raivo & Pitkä marssi (Richard Bachman -kirjat)
★ 7.98 / 41
Laitos
★ 7.92 / 28
Pimeää ainetta
★ 7.74 / 15
Kuvun alla
★ 7.74 / 93

Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Kirjoita vieraana tai kirjaudu sisään.
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!
Tom Clancy

Tom Clancy

Yhdysvaltalainen jännityskirjailija Tom Clancy (1947–2013) syntyi Baltimoressa Marylandin osavaltiossa. Clancy on maininnut ihailleensa poikana isäänsä, joka oli töissä laivastossa. Hän opiskeli Baltimoren yliopistossa englannin kieltä ja kirjallisuutta. Valmistuttuaan Clancy meni naimisiin ja toimi vakuutusvirkailijana. Ajan myötä hän perusti vaimonsa kanssa oman vakuutusyhtiön. Clancyn unelmat kirjoittamisesta täyttyivät vähitellen, ja vuonna 1984 hänestä tuli kirjallinen ilmiö romaanillaan Punaisen Lokakuun metsästys.

Clancyn romaaneille on tyypillistä yksityiskohtiin ulottuva kiinnostus tekniikkaa, sotavoimia ja erityisesti laivastoa kohtaan. Clancyn kirjailijakuvaan kuuluvat suorat yhteydet armeijaan ja Yhdysvaltain poliittiseen johtoon. Hän on muun muassa lounastanut presidentti Reaganin kanssa, vieraillut sotilasalueilla ja luennoinut CIA:ssa. Hänen kirjojaan on painettu noin 50 miljoonaa kappaletta, ja teosten pohjalta on tehty elokuvia.

Lue lisää ...

Monet Clancyn teokset sijoittuvat hänen luomaansa kuvitteelliseen nykymaailmaan, jota päähenkilöiden toiminta on muokannut hieman erilaiseen suuntaan kuin mihin todellinen kehitys on johtanut. Tähän kuuluvat muiden muassa suurvaltojen väliset sodat, joita todellisuudessa ei ole tapahtunut.

Kuva: WSOY.

Muita teoksia kirjailijalta Tom Clancy

Tom Clancyn valtapelit: Politika (Valtapelit #1)
★ 7.34 / 3
Kunniavelka
★ 7.86 / 7
Peloista pahin
★ 8.28 / 7


^ Ylös
Seuraa meitä: Uutiskirje | Facebook | X | Mastodon | RSS | English Site
Hostingpalvelun tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2025 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.
Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.
Tietosuoja